ÖZBEK ARAŞTIRMACILARA YÖNELİK ULUSLARARASI YAZ SEMİNER PROGRAMI BAŞARIYLA TAMAMLANDI!

İDE olarak 01-26 Ağustos tarihleri arasında Özbekistan İmam Mâtüridî, İmam Buhârî ve İmam Tirmizî araştırma merkezleri araştırmacılarına yönelik Enstitümüzde düzenlediğimiz Uluslararası Yaz Seminer Programı başarıyla tamamlandı.

Bünyamin Erul koordinatörlüğünde 4 hafta süren programda araştırmacılara alanında uzman hocalarımız tarafından İslam düşünce mirasını usûl ve makâsıd eksenli anlama ve yorumlama konusunda ufuk açıcı ders ve konferanslar verildi. İleri yazım teknikleri ve Arapça gibi dersler ile de misafir araştırmacıların akademik kariyerlerini besleyici içerikler sunuldu. Ayrıca ülkemizin ilmi-kültürel mirasının daha yakından tanınması ve saha tecrübesine katkı yapması amacıyla Ankara, Bursa, Konya, İstanbul başta olmak üzere yurt içinde muhtelif ilmî-kültürel geziler düzenlendi.

Kapanış etkinliğiyle de misafir araştırmacılara sertifikaları takdim edildi. Takdim merasiminde araştırmacılar programın iki ülke arasındaki ilmî işbirliği açısından yaptığı katkıya işaret etti, kültürel ilişkileri pekiştirmedeki rolüne dikkat çekti, kardeşlik bağlarını güçlendirmedeki önemine değindi.

Enstitü başkanımız Mehmet Görmez de bu tür uluslararası müşterek ilmî faaliyetlerin, tarihte İslam düşünce mirasının önemli kaynakları arasında yer alan Mâveraünnehir ile günümüzde yüksek dinî ilimler tahsilinde merkez ülke olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Türkiye’nin ilim ve tefekkür dünyasına yaptığı katkıya değindi. Bu ve benzeri ilmî faaliyetlerin daha ileri düzeyde yapılması temennisinde bulundu.